Alkohol jest najczęściej używaną substancją uzależniającą w Polsce. Spożywany z umiarem może odprężyć organizm. Zużyty w nadmiarze może zabić.
Najcięższa forma nadużywania alkoholu, alkoholizm, to przewlekła nawracająca choroba mózgu charakteryzująca się kompulsywnym używaniem alkoholu, utratą kontroli nad piciem i negatywnym stanem emocjonalnym, gdy nie używa.
10 milionów ludzi w Polsce zmaga się z alkoholizmem, ale mniej niż 10% z nich jest leczonych.
Objawy alkoholizmu
Alkoholizm wiąże się z wieloma objawami fizycznymi, psychicznymi i behawioralnymi. Wśród nich są:
<
Pić samotnie
Picie więcej lub dłużej, niż planowano
Rezygnacja z ważnych zajęć towarzyskich, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu spożywania alkoholu
Potrzeba więcej picia, aby poczuć skutki alkoholu
Brak możliwości kontrolowania spożycia alkoholu
Doświadczanie objawów odstawienia – takich jak nudności, pocenie się, kłopoty ze snem i drżenie – gdy nie pijesz
Typy alkoholizmu
Badanie przeprowadzone przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), National Institute of Health (NIH) i National Epidemiological Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC) zidentyfikowało pięć następujących podtypów alkoholików:
Podtyp młodych dorosłych – stanowi największy podtyp, stanowiący 32% alkoholików. Młodzi dorośli alkoholicy mają tendencję do upijania się i rzadko szukają pomocy w przypadku uzależnienia od alkoholu.
Młody podtyp antyspołeczny – stanowiący 21% alkoholików, ten podtyp składa się głównie z dwudziestokilkuletnich mężczyzn. Młodzi antyspołeczni alkoholicy częściej palą tytoń i marihuanę, a ponad połowa z nich ma antyspołeczne zaburzenia osobowości.
Podtyp funkcjonalny – stanowiący 19% alkoholików, ten podtyp obejmuje osoby pracujące w średnim wieku, które mają wyższe dochody, lepsze wykształcenie i stabilne relacje w porównaniu z innymi alkoholikami.
Średnio zaawansowany podtyp rodzinny – stanowiący 19% alkoholików, ten podtyp obejmuje osoby, które zazwyczaj zaczynają pić w wieku 17 lat i stają się alkoholikami w wieku około 30 lat. Prawie połowa wszystkich średnio zaawansowanych alkoholików rodzinnych ma bliskich krewnych, którzy również są alkoholikami.
Przewlekły ciężki podtyp – dotyczy tylko 9% alkoholików, jest to najmniejszy podtyp. Przewlekli ciężcy alkoholicy piją częściej niż jakakolwiek inna grupa, mają wysoki wskaźnik rozwodów i prawdopodobnie wielokrotnie używają narkotyków. 66% z nich szukało pomocy z powodu alkoholizmu.
Przyczyny
Alkoholizm nie dyskryminuje ze względu na pochodzenie etniczne, wiek czy płeć – i chociaż dziedziczność może odgrywać rolę w rozwoju uzależnienia od alkoholu, naukowcy nigdy nie wyodrębnili genu uzależnienia od alkoholu. Chociaż nie ma jednej konkretnej przyczyny alkoholizmu, jest kilka czynników. Obejmują one:
Historia rodzinna. Według American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, posiadanie rodzica, który jest alkoholikiem, zwiększa prawdopodobieństwo, że sam będziesz nim czterokrotnie. Podobnie dorastanie w domu, w którym dominuje alkohol, zwiększa ryzyko alkoholizmu w przyszłości.
Począwszy od najmłodszych lat. Według National Council on Alcoholism and Drug Dependence, Inc. osoby, które po raz pierwszy piją alkohol przed ukończeniem 15 roku życia, są pięć razy bardziej narażone na nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu niż osoby, które po raz pierwszy piły alkohol w wieku 21 lat lub później. .
Cierpienie z powodu choroby psychicznej. Według Helpguide około 29% wszystkich osób chorych psychicznie również uzależnia się od narkotyków. National Alliance on Mental Illness odkrył, że 37% alkoholików ma co najmniej jedno poważne zaburzenie zdrowia psychicznego.
Leczenie
Jeśli zmagasz się z alkoholizmem, masz do wyboru kilka opcji leczenia. Obejmują one:
Odtruwanie. To decydujący pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu. Poprzez detoksykację dajesz swojemu organizmowi czas potrzebny na usunięcie alkoholu z organizmu.
Spotkanie z doradcą lub terapeutą Naucz się codziennych umiejętności i strategii zapobiegania destrukcyjnym zachowaniom związanym z piciem.
Stosowanie oleju CBD: kanabidiol (CBD) może pomóc osobom spożywającym alkohol w ograniczeniu spożycia alkoholu i chronić ich przed poważnymi negatywnymi skutkami dla zdrowia. W niedawnym badaniu stwierdzono, że CBD „wywiera neuroprotekcyjny wpływ na niekorzystne skutki alkoholu w hipokampie”.
Dołączenie do grupy wsparcia. Otaczaj się wspierającymi osobami, które mogą sprawić, że będziesz odpowiedzialny.
Znalezienie odpowiedniego leczenia nie zawsze jest procesem jednoetapowym. Jeśli zmagasz się z alkoholizmem, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, które opcje są dla Ciebie odpowiednie.